Z obetí vinníci a sfušované verejné obstarávanie – bežná slovenská nehoráznosť

Autor: Peter Pollák | 9.7.2019 o 10:06 | Karma článku: 2,52 | Prečítané:  1053x

Nekonečná sága okolo kauzy v Moldave nad Bodvou, kde podľa informácií z viacerých zdrojov bili policajti hlava-nehlava aj nevinné deti a starších, pokračuje.

Okresný súd v Košiciach odročil pojednávania dvoch obžalovaných na neurčito. Ich situáciou sa zaoberá Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Namiesto toho, aby boli pred súdom obvinení policajti, ktorí podľa výpovede viacerých svedkov bezdôvodne a brutálne bili viacerých Rómov, sa situácia obrátila. Z obetí sa stali agresori, pred súdom stoja zbití Rómovia. Pred šiestimi rokmi, ihneď po policajnom zásahu v Moldave nad Bodvou som apeloval na ministerstvo vnútra, na exministra Kaliňáka, aby mali policajti mali na výstroji kamery. Ak by mali pripevnené malé kamery aj pri moldavskom zásahu, dnes by sme nediskutovali, či policajti zákrok vykonali v súlade, alebo nesúlade so zákonom. Ak by nevznikol kamerový záznam pri zákroku expolicajta Tiefenbacha voči nevinnej žene, zrejme bije nevinné ženy dodnes. Traja policajti, ktorí pri Trnave dokopali mladú ženu by sa nedočkali spravodlivosti, keby v aute nezosnímala celý zákrok kamera policajného auta. Pravidelne som ministerstvo vyzýval, aby kamery obstaralo a vnieslo tak svetlo a transparentnosť do policajných zásahov.

Kamerové záznamy sú dobrým prostriedkom aj na ochranu samotných policajtov, ktorí môžu byť taktiež obvinení neprávom. Ak nechceme, aby policajti nezákonne postupovali voči ľuďom na ulici, v bare, na diskotéke, alebo v osade, kamery sú potrebné. Už dávno sme ich mali mať.

Namiesto kamier dnes máme sfušované verejné obstarávanie

Zlyhal smerák Kaliňák, zlyhala aj Saková. Úrad pre verejné obstarávanie vydal predbežné rozhodnutie, ministerstvo nemôže s tendrom na nákup kamier robiť aktuálne nič. Môže ho len zrušiť. Tender je zablokovaný, ministerstvo vnútra pod vedením Smeru opakovane ukazuje svoju neschopnosť. Nehorázne na tomto tendri je, že za 26 tisíc kamier máme zaplatiť 100 miliónov EUR. V prepočte na 1 kameru s príslušenstvom je to 3846 EUR. Je to strašne veľa peňazí. Pochybných verejných obstarávaní na Slovensku pribúda a my už viac nemôžeme dovoliť, aby verejné obstarávania vzbudzovali pochybnosti či podozrenia, že sa z toho niekto nabalí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Muža z Liptovskej Lúžnej zabil medveď, potvrdila pitva

Je to prvý prípad zabitia človeka touto šelmou za posledných sto rokov u nás.


Už ste čítali?