Varovný signál z Banskobystrického kraja

Autor: Peter Pollák | 14.11.2013 o 9:00 | (upravené 18.2.2014 o 16:21) Karma článku: 7,00 | Prečítané:  2108x

Po prvý krát v ponovembrovej histórií Slovenska sa do druhého kola v súboji o tak významný post, akým je post predsedu VÚC, dostal človek reprezentujúci radikálnu pravicu, resp. neofašistické hnutie. Je to signálom, že v našej spoločnosti rastie niečo nezdravé, niečo čo by sme nemali podceňovať. Je zároveň varovaním pre politické strany, hnutia a zodpovedné orgány tejto krajiny, aby neignorovali rómsku tému a zaujímali sa o ňu nielen v čase predvolebného boja.

Jednoduché vs reálne riešenia

Ako človek pohybujúci sa v tejto oblasti, chápem frustráciu ľudí spôsobenú dlhodobým zanedbávaním rómskej problematiky. Vo svojom zúfalstve sa obracajú na tých, ktorí ponúkajú jednoduché riešenia. Zamyslime sa ale nad tým, či je správnym postojom populizmus a extrémizmus alebo reálne riešenia, ktoré zohľadňujú potreby našich regiónov a obcí. Hnev treba nasmerovať na tvorcov politík, ktorí rozhodovali o tejto krajine posledných 22 rokov, pretože Rómovia ani nenavrhujú a ani neschvaľujú zákony. 22 rokov sme nechali čakať občanov tejto krajiny na posun v oblasti rómskej problematiky, pretože politici sa báli prijímať konkrétne kroky. Nechali sme čakať majoritu na opatrenia, ktoré by znížili napätie vo vzájomných vzťahoch. 22 rokov sme nechali čakať Rómov, ktorých životná úroveň sa za tú dobu dramaticky zhoršila.

Pre mňa osobne je výsledok volieb výstrahou, podnetom k ešte tvrdšej práci a motiváciou k vyriešeniu problémov, ktoré dlhodobo sužujú vzájomné spolužitie Rómov s majoritou. Cítim spoluzodpovednosť za súčasný nepriaznivý stav a tvrdím, že táto situácia nemôže naďalej pretrvávať. Aj preto je mimoriadne dôležité, že sa nám podarilo schváliť návrh zákona o hmotnej núdzi. Tento zákon je prvým reálnym krokom vpred. Umožňuje nám vyčistiť konečne stôl medzi väčšinou a rómskou menšinou. Tieto voľby ukázali ako veľmi dôležité to naozaj je. Aj keď viacerí tieto opatrenia vnímajú ako tvrdé, ja som v súčasnej situácií o to viac presvedčený, že sú potrebné. Okrem iného na to, aby sme mohli odstrániť momentálne rozšírený pocit krivdy v spoločnosti, z ktorého potom čerpajú radikáli.

Tri výzvy

Vážení spoluobčania, apelujem na Vás, aby ste v druhom kole volieb neostali ľahostajní, aby ste ukázali, že v tejto krajine má spolupatričnosť a ľudskosť stále navrch nad extrémizmom. Aby ste šli voliť aj keď to pre Vás znamená voľbu menšieho zla.

Zároveň vyzývam médiá, aby spolu s nami, predstaviteľmi politických elít, prijali spoluzodpovednosť za rozšírenosť predsudkov a prehodnotili spôsob akým informujú o Rómoch a rómskej problematike. Aby dali priestor tomu množstvu existujúcich pozitívnych príkladov a pri snahe informovať nestavali na stereotypoch. Zároveň vyzývam, aby médiá zvážili rozsiahly priestor, ktorý v týchto dňoch ponúkate predstaviteľom extrémistických síl. V tomto smere chcem vyzdvihnúť prístup Aktualne.sk, ktoré odmietlo o tejto téme ďalej informovať a robiť tak reklamu extrémizmu zadarmo.

V neposlednom rade vyzývam nás, politikov v tejto krajine, aby sa s konečnou platnosťou upustilo od zneužívania rómskej problematiky na zisk lacných politických bodov. Aby sa táto téma raz a navždy stala predmetom výhradne serióznej diskusie, v ktorej budeme hľadať odpovede naprieč politickým spektrom. Aby sme začali uplatňovať riešenia, o ktorých už vieme, že fungujú. Aby sme konečne prestali hazardovať s budúcnosťou tejto krajiny.

Čítajte viac na www.peterpollak.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Holého mercedes pre štát podporuje veľmi nebezpečnú skratku

S majetkom firmy nemôže spoločník narábať ako s vlastným.


Už ste čítali?