reklama

Dobrá správa z rómskej osady? Áno, je to možné.

Počas svojho krátkeho pôsobenia v parlamente a na úrade splnomocnenca som si uvedomil jednu smutnú pravdu – dobrá správa nie je pre médiá zaujímavá. Väčšinou sa z televízie či novín dozvedáme o všetkom zlom čo sa deje, zatiaľ čo dobré veci ostávajú nepovšimnuté. V prípade rómskej problematiky to platí dvojnásobne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Napríklad Jarovnice ako najväčšia rómska osada na Slovensku slúžili pre médiá ako ideálny príklad, potvrdzujúci všetky predsudky a stereotypy o rómskej komunite. Špina, neporiadok, chudoba, zlé susedské vzťahy, preplnené školy. Jedna zahraničná delegácia za druhou sa sem chodili zoznámiť s katastrofálnymi životnými podmienkami Rómov na Slovensku. Prišli, videli a odišli. Za ostatných dvadsať rokov končili akékoľvek snahy o zlepšenie situácie v Jarovniciach opakovane neúspechom.

Jarovnice ako dobrý príklad?
Včera z tejto obce odišla dobrá správa. Podarilo sa nám v spolupráci s miestnou komunitou, starostom a ministerstvami vnútra, školstva a financií otvoriť s minimálnymi nákladmi prvú z radu modulových škôl na Slovensku. Tieto školy sú súčasťou komplexného programu zvyšovania vzdelanosti v marginalizovaných komunitách. To, že prvá z nich sa otvorila práve v Jarovniciach má silnú symbolickú, ale hlavne praktickú hodnotu. Ako zhodnotil starosta Florián Giňa:

„15 rokov obec Jarovnice bojovala o zlepšenie podmienok na vzdelávanie pre naše rómske deti. 15 rokov žiadala o pomoc rozšíriť kapacitu miestnej základnej školy, pretože deťom už hrozila trojzmenná prevádzka. Som rád, že sa nám za 5 mesiacov od prvého stretnutia so splnomocnencom vlády SR pre rómske komunity Petrom Pollákom podarilo nájsť rýchle a ekonomicky výhodné riešenie.“

Obec Jarovnice prispela na výstavbu školy sumou približne 86.000 eur, dotáciou od štátu sme získali zvyšných 200.000 EUR, pričom vzdelanie bude v novej budove umožnené 320 žiakom. Pre tieto deti je to reálna šanca na lepšiu budúcnosť.

Vzdelanie – alfa a omega rómskej reformy
Dôraz na vzdelanie je pre riešenie problematiky absolútne kľúčový. Otvorenie školy v Jarovniciach je štartom systémového riešenia vzdelávania detí a mladých ľudí zo sociálne znevýhodnených rodín na celom Slovensku. Výstavba modulových škôl je lacné a rýchle riešenie súčasnej situácie v mnohých obciach, v ktorých výuka detí prebieha na dve smeny. V najbližšom období je naplánovaná výstavba a otvorenie ďalších štyroch takýchto škôl v lokalitách Podhorany, Krížová Ves, Stráne pod Tatrami a Kecerovce.

Dobrá skúsenosť s výstavbou školy v Jarovniciach potvrdila naše predpoklady, že je to z finančného a časového hľadiska ideálne riešenie na rýchle vytvorenie priestorov na vzdelávanie detí. Modulové školy v blízkej budúcnosti nájdu široké uplatnenie aj pri rozširovaní služieb predškolskej výchovy detí z marginalizovaných komunít. Som presvedčený, že týmto spôsobom dávame deťom zo sociálne slabých rodín šancu na dobré vzdelanie, a tým im dávame aj šancu na lepší život.
[/content>

Peter Pollák

Peter Pollák

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Poslanec Európskeho parlamentu (kandidát za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti).Terénny pracovník, občiansky aktivista, vysokoškolský pedagóg, bývalý splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, prvý a až donedávna jediný rómsky poslanec v novodobom parlamente.Po parlamentných voľbách 2016, aj vzhľadom na ich výsledky, som začal ešte aktívnejšie chodiť medzi mladých ľudí, zorganizoval som viac ako 300 diskusií so stredoškolákmi aj vysokoškolákmi, kde otvorene hovoríme o extrémizme a rómskej komunite. Organizujem pravidelné podujatia spojené s darovaním krvi bez rozdielu, či si Róm alebo neróm – Krv máme všetci rovnakú. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu