Dobrá správa z rómskej osady? Áno, je to možné.

Autor: Peter Pollák | 23.10.2013 o 8:39 | Karma článku: 9,31 | Prečítané:  2665x

Počas svojho krátkeho pôsobenia v parlamente a na úrade splnomocnenca som si uvedomil jednu smutnú pravdu – dobrá správa nie je pre médiá zaujímavá. Väčšinou sa z televízie či novín dozvedáme o všetkom zlom čo sa deje, zatiaľ čo dobré veci ostávajú nepovšimnuté. V prípade rómskej problematiky to platí dvojnásobne.

Napríklad Jarovnice ako najväčšia rómska osada na Slovensku slúžili pre médiá ako ideálny príklad, potvrdzujúci všetky predsudky a stereotypy o rómskej komunite. Špina, neporiadok, chudoba, zlé susedské vzťahy, preplnené školy. Jedna zahraničná delegácia za druhou sa sem chodili zoznámiť s katastrofálnymi životnými podmienkami Rómov na Slovensku. Prišli, videli a odišli. Za ostatných dvadsať rokov končili akékoľvek snahy o zlepšenie situácie v Jarovniciach opakovane neúspechom.

Jarovnice ako dobrý príklad?

Včera z tejto obce odišla dobrá správa. Podarilo sa nám v spolupráci  s miestnou komunitou, starostom a ministerstvami vnútra, školstva a financií otvoriť s minimálnymi nákladmi prvú z radu modulových škôl na Slovensku. Tieto školy sú súčasťou komplexného programu zvyšovania vzdelanosti v marginalizovaných komunitách. To, že prvá z nich sa otvorila práve v Jarovniciach má silnú symbolickú, ale hlavne praktickú hodnotu. Ako zhodnotil  starosta Florián Giňa:

„15 rokov obec Jarovnice bojovala o zlepšenie podmienok na vzdelávanie pre naše rómske deti. 15 rokov žiadala o pomoc rozšíriť kapacitu miestnej základnej školy, pretože deťom už hrozila trojzmenná prevádzka. Som rád, že sa nám za 5 mesiacov od prvého stretnutia so splnomocnencom vlády SR pre rómske komunity Petrom Pollákom podarilo nájsť rýchle a ekonomicky výhodné riešenie.“

Obec Jarovnice prispela na výstavbu školy sumou približne 86.000 eur, dotáciou od štátu sme získali zvyšných 200.000 EUR, pričom vzdelanie bude v novej budove umožnené 320 žiakom. Pre tieto deti je to reálna šanca na lepšiu budúcnosť.

Vzdelanie – alfa a omega rómskej reformy
Dôraz na vzdelanie je pre riešenie problematiky absolútne kľúčový. Otvorenie školy v Jarovniciach je štartom systémového riešenia vzdelávania detí a mladých ľudí zo sociálne znevýhodnených rodín na celom Slovensku. Výstavba modulových škôl je lacné a rýchle riešenie súčasnej situácie v mnohých obciach, v ktorých výuka detí prebieha  na dve smeny. V najbližšom období je naplánovaná výstavba a otvorenie ďalších štyroch takýchto škôl v lokalitách Podhorany, Krížová Ves, Stráne pod Tatrami a Kecerovce.

Dobrá skúsenosť s výstavbou školy v Jarovniciach potvrdila naše predpoklady, že je to z finančného a časového hľadiska ideálne riešenie na rýchle vytvorenie priestorov na vzdelávanie detí. Modulové školy v blízkej budúcnosti nájdu široké uplatnenie aj pri rozširovaní služieb predškolskej výchovy detí z marginalizovaných komunít.  Som presvedčený, že týmto spôsobom dávame deťom zo sociálne slabých rodín šancu na dobré vzdelanie, a tým im dávame aj šancu na lepší život.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?