Dobrá správa z rómskej osady? Áno, je to možné.

Autor: Peter Pollák | 23.10.2013 o 8:39 | Karma článku: 9,31 | Prečítané:  2597x

Počas svojho krátkeho pôsobenia v parlamente a na úrade splnomocnenca som si uvedomil jednu smutnú pravdu – dobrá správa nie je pre médiá zaujímavá. Väčšinou sa z televízie či novín dozvedáme o všetkom zlom čo sa deje, zatiaľ čo dobré veci ostávajú nepovšimnuté. V prípade rómskej problematiky to platí dvojnásobne.

Napríklad Jarovnice ako najväčšia rómska osada na Slovensku slúžili pre médiá ako ideálny príklad, potvrdzujúci všetky predsudky a stereotypy o rómskej komunite. Špina, neporiadok, chudoba, zlé susedské vzťahy, preplnené školy. Jedna zahraničná delegácia za druhou sa sem chodili zoznámiť s katastrofálnymi životnými podmienkami Rómov na Slovensku. Prišli, videli a odišli. Za ostatných dvadsať rokov končili akékoľvek snahy o zlepšenie situácie v Jarovniciach opakovane neúspechom.

Jarovnice ako dobrý príklad?

Včera z tejto obce odišla dobrá správa. Podarilo sa nám v spolupráci  s miestnou komunitou, starostom a ministerstvami vnútra, školstva a financií otvoriť s minimálnymi nákladmi prvú z radu modulových škôl na Slovensku. Tieto školy sú súčasťou komplexného programu zvyšovania vzdelanosti v marginalizovaných komunitách. To, že prvá z nich sa otvorila práve v Jarovniciach má silnú symbolickú, ale hlavne praktickú hodnotu. Ako zhodnotil  starosta Florián Giňa:

„15 rokov obec Jarovnice bojovala o zlepšenie podmienok na vzdelávanie pre naše rómske deti. 15 rokov žiadala o pomoc rozšíriť kapacitu miestnej základnej školy, pretože deťom už hrozila trojzmenná prevádzka. Som rád, že sa nám za 5 mesiacov od prvého stretnutia so splnomocnencom vlády SR pre rómske komunity Petrom Pollákom podarilo nájsť rýchle a ekonomicky výhodné riešenie.“

Obec Jarovnice prispela na výstavbu školy sumou približne 86.000 eur, dotáciou od štátu sme získali zvyšných 200.000 EUR, pričom vzdelanie bude v novej budove umožnené 320 žiakom. Pre tieto deti je to reálna šanca na lepšiu budúcnosť.

Vzdelanie – alfa a omega rómskej reformy
Dôraz na vzdelanie je pre riešenie problematiky absolútne kľúčový. Otvorenie školy v Jarovniciach je štartom systémového riešenia vzdelávania detí a mladých ľudí zo sociálne znevýhodnených rodín na celom Slovensku. Výstavba modulových škôl je lacné a rýchle riešenie súčasnej situácie v mnohých obciach, v ktorých výuka detí prebieha  na dve smeny. V najbližšom období je naplánovaná výstavba a otvorenie ďalších štyroch takýchto škôl v lokalitách Podhorany, Krížová Ves, Stráne pod Tatrami a Kecerovce.

Dobrá skúsenosť s výstavbou školy v Jarovniciach potvrdila naše predpoklady, že je to z finančného a časového hľadiska ideálne riešenie na rýchle vytvorenie priestorov na vzdelávanie detí. Modulové školy v blízkej budúcnosti nájdu široké uplatnenie aj pri rozširovaní služieb predškolskej výchovy detí z marginalizovaných komunít.  Som presvedčený, že týmto spôsobom dávame deťom zo sociálne slabých rodín šancu na dobré vzdelanie, a tým im dávame aj šancu na lepší život.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko nemieni odstúpiť, chce otestovať dôveru koalície

Bývalý Dankov učiteľ Čečot sa ho zastáva.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Tri slová pre Andreja Danka

Danko stále nechápe, že sa dopustil niečoho zlého.


Už ste čítali?