Rok vo funkcii splnomocnenca II.

Autor: Peter Pollák | 13.10.2013 o 20:08 | (upravené 13.10.2013 o 21:49) Karma článku: 5,92 | Prečítané:  1098x

V predošlom príspevku som písal o zmenách vo filozofii práce oproti mojím predchodcom a dôležitých legislatívnych pilieroch reformy, ktoré sa nám podarilo presadiť. Počas celého uplynulého roku sme ale zároveň ja aj moji kolegovia z úradu aktívne pôsobili v teréne, kde sme spustili konkrétne projekty s cieľom zlepšiť podmienky života v osadách a marginalizovaných komunitách. Ako sme očakávali, tento prístup sa ukazuje byť oveľa prínosnejší ako mrhanie peniazmi na drahé medzinárodné konferencie v Bratislavských hoteloch, aj ako mrhanie času a energie na spisovanie nekonečných programových dokumentov, ako tomu bolo v minulosti. Z konkrétnych výsledkov našej ročnej práce v teréne a v projektoch vyzdvihnem to najpodstatnejšie:

Vzdelanie prináša šancu na lepšiu budúcnosť

Oblasť vzdelávania je pri realizácii reformy mojou osobnou prioritou. V rámci nej sa nám podarilo zaviesť kľúčové zmeny v predškolskej príprave detí:

 • Podporili sme výstavbu a rekonštrukciu 7 materských škôl v marginalizovaných komunitách.
 • Konkrétnymi projektami sme dali šancu na lepší život viac ako 3000 rómskym deťom. Je to prvá generácia detí, ktorá nebude stratená a vnímam to ako nástup k zavedeniu povinnej predškolskej výchovy. To je absolútne kľúčový krok k tomu aby deti z týchto komunít prichádzali na základné školy pripravené a nekončili v školách špeciálnych, kde z nich zbytočne a za vysokých nákladov vznikajú profesionálni poberatelia dávok v dospelosti.
 • Systém sme nastavili tak, že táto prax by mala ustať už od školského roku 2015/2016.
 • Zároveň sme podporili zriadenie 5 modulových škôl za 1 mil. Eur. Len pre porovnanie, za ostatných 10 rokov vznikla jediná takáto škola, tiež za 1 mil. Eur.
 • Spustili sme projekt štipendií a tutoringu pre deti zo sociálne vyčlenených komunít.
 • Podaril sa nám tiež ďalší dôležitý krok – naviazanie sociálnych dávok na dochádzku detí do školy.

Práca ako cesta z chudoby

Najlepšou cestou z chudoby je príjem z práce. Preto bolo v uplynulom roku mojou snahou, vytvoriť pre Rómov, ktorí pracovať chcú adekvátny priestor.

 • Cez projekty sa nám podarilo priamo vytvoriť spolu 590 nových  pracovných miest.
 • Nepriamo sa vytvárajú ďalšie pracovné miesta, napríklad podporou na technického vybavenia, či zmenami vo verejnom obstarávaní. Je to správna cesta v ktorej budeme pokračovať.


Vytváranie zdravých komunít

Na srdci mi leží zdravý vývoj v rómskych spoločenstvách. Preto jednou z mojich priorít je vytváranie zdravých komunít a vyriešenie otázky bývania v osadách. Venovali sme im veľa úsilia priamo v teréne a konkrétnym výsledkom je:

 • Vytvorili sme expertné skupiny, ktoré v súčasnosti v spolupráci s pozemkovým fondom pracujú na riešení vysporiadania pozemkov pod osadami. Bez tohto riešenia sa nebudeme vedieť pohnúť ďalej v mnohých ďalších oblastiach.
 • Spustili sme pilotný projekt svojpomocného bývania. Budúci nájomníci sa musia podieľať na výstavbe svojich príbytkov. Skúsenosti z tohto projektu budú slúžiť na rozšírenie jeho metodiky do problémových oblastí v programovom období 2014 - 2020.
 • Vytvorili sme 120 pozícií zdravotných asistentov. Títo sú veľkým prínosom pre komunity v osadách.
 • Veľkým vkladom do fungovania zdravej komunity je aj poctivá misijná práca. Je mimoriadne efektívna a prospešná pre komunity, práve preto sme ju finančne podporili. Vstúpili sme do aktívnej spolupráce s cirkevnými spoločenstvami, ktorých pomoc je dnes priam nenahraditeľná.
 • Snažíme sa pozdvihnúť aj autentickú rómsku kultúru, ktorú si vážime a chceme ju uchovávať.


Zákon platí pre všetkých rovnako

V oblasti bezpečnosti a vymožiteľnosti práva sa nám podarilo presadiť:

 • Zrušenie priestupkovej imunity, tak aby závislosť na sociálnych dávkach už naďalej nebola dôvodom na udelenie pokuty.
 • Zaviedli sme inštitút rómskych hliadok starajúcich sa o bezpečnosť v osadách marginalizovaných skupín a vytvorili tak 300 pracovných miest.
 • Dôsledne sa zasadzujeme, aby policajné zákroky boli vždy korektné. Ako splnomocnenec som v reakcii na udalosti v Moldave nad Bodvou v lete tohto roku predložil a začal presadzovať návrhy na zavedenie nástrojov umožňujúcich objektívne zhodnotenie zákrokov. Okrem iného povinnosť zabezpečenia zvukového a kamerového záznamu a použitie jazyka, ktorému dotknutá osoba rozumie.


Som hrdý na to, že sme za rok dokázali, že sa dá prejsť od slov k činom. Že ak budeme s plným nasadením pracovať najmä v teréne, dosiahneme konkrétne výsledky. Osobitne ma teší, že prvé tri piliere reformy prechádzajú legislatívnym procesom a pevne verím, že od nového roka 2014 budú v platnosti. Veľmi dôležité je nové nastavenie eurofondov tak, aby ani cent nevyšiel nazmar. Rovnako systematická práca a vzdelávanie, vďaka čomu prichádza prvá generácia detí, ktorú už nebudeme môcť nazývať stratenou.

Cítim veľkú zodpovednosť za pokračovanie v úsilí o lepšie spolužitie majority a rómskej menšiny. Uvedomujem si, aký potenciál sa v našom bezproblémovom spolunažívaní skrýva, veď viac ako polovica Rómov na Slovensku žije plne integrovane, pracujú ako umelci, lekári či učitelia. Obe komunity sa môžu vzájomne nekonečne obohatiť, ak nájdeme spôsob ako túto problematiku vyriešiť. Za kľúčové považujem zjednotenie koalície a opozície v tejto téme, na ktorej závisí budúcnosť našej krajiny. Mojou snahou preto bude, aby opatrenia v rámci rómskej reformy boli prijímané konsenzuálne a tiež, aby mala rómska reforma podporu verejnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?