Rok vo funkcii splnomocnenca I.

Autor: Peter Pollák | 8.10.2013 o 10:36 | (upravené 9.10.2013 o 18:56) Karma článku: 5,48 | Prečítané:  1065x

Dnes je to presne rok, čo som nastúpil do funkcie splnomocnenca vlády pre rómske komunity a prevzal tak zodpovednosť za riešenie témy, ktorá bola roky ignorovaná. Témy, ktorá slúžila politickým stranám na naháňanie lacných politických bodov. Už v deň nástupu do funkcie mi bolo jasné, že podobný prístup si táto krajina ďalej nemôže dovoliť. Posledný rok sa preto niesol v znamení napĺňania tohto uvedomia. Napriek kritike, ktorá opakovane tvrdí opak, môžem dnes zodpovedne prehlásiť, že to bol rok horlivej práce. Bol to rok počas ktorého sa veci konečne pohli dopredu. Posúďte sami.

Zmena filozofie

Mojím prvým krokom po nástupe do funkcie splnomocnenca bola kompletná zmena filozofie fungovania Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Táto zmena filozofie má tri roviny. (1) Namiesto písania ďalších tisícstranových dokumentov a stratégií, vzletných slov, nereálnych sľubov,  či organizovania drahých konferencií sme pristúpili k práci, ktorá má reálne výsledky. (2) Uvedomujem si, že bez financií z európskych fondov sa zásadne nepohneme, preto som považoval za svoju absolútnu prioritu nové nastavenie čerpania prostriedkov z fondov EÚ (programové obdobie 2014 - 2020). Podarilo sa mi navýšiť čiastku na rómsku agendu o viac ako jednu tretinu, z 200 na 300 mil. Eur. Tieto budú na rozdiel od minulosti použité adresne. To znamená tak, aby sa z nich už viac nestavali námestia, kompostoviská alebo iné projekty, ktoré s Rómami nemajú nič spoločné. Čerpanie prostriedkov je teraz nastavené tak,  aby boli použité na reálnu prácu s rómskou komunitou. Máme na to poslednú šancu, keďže je pravdepodobné, že toto je posledné programové obdobie, počas ktorého môže SR čerpať prostriedky z EÚ. (3) Tretia zmena paradigmy spočíva v spravodlivom princípe platnom pre všetkých - „nič nie je zadarmo".


Reforma: prvé tri piliere z desiatich

V tomto duchu sa nám podarilo presadiť 3 z celkových 10 pilierov rómskej reformy, ktoré sú v súčasnosti v procese schvaľovania v NR SR. Keďže ide o komplikovanú medzirezortnú problematiku, týmto zákonom predchádzali mimoriadne náročné vyjednávania s konkrétnymi ministerstvami. Pri zákonoch chcem zdôrazniť, že nerobíme zákony pre Rómov alebo nerómov. V žiadnom prípade. Sú to zákony platné pre všetkých rovnako a sú aj od všetkých rovnako vymáhateľné.

Od 1. Januára 2014 rodič, nezávisle na tom akého je etnika, ak neposiela svoje deti pravidelne do školy, odrazí sa to na výške sociálnej pomoci, ktorú na nich poberá. Od 1. Januára 2014 človek, ktorý spácha priestupok, bude platiť pokutu aj keď je poberateľom dávok, nezávisle na farbe jeho pleti. A konečne, od 1. januára 2014 budú mať všetci práceschopní poberatelia dávok povinnosť zúčastniť sa menších obecných prác v objeme 8 hodín týždenne, ak im táto možnosť bude samosprávou ponúknutá. V opačnom prípade sa to opäť odrazí na výške nimi poberanej dávky. Takto nastavený systém považujem za spravodlivý, ale je zároveň samozrejmé, že samé o sebe jeho zavedenie nestačí na to, aby sme prerušili kolobeh chudoby v sociálne znevýhodnených komunitách na Slovensku. Bez účinných rozvojových opatrení, ktoré v súčasnosti pripravujeme ostane reforma nenaplnená.


Práca v komunite


Nesedeli sme však len pri tvorení legislatívy, ale počas celého roku som ja aj moji kolegovia z úradu aktívne pôsobili v teréne, kde sme spustili konkrétne projekty s cieľom zlepšiť podmienky života v osadách a marginalizovaných komunitách. Ako sme očakávali, tento prístup sa ukazuje byť oveľa prínosnejší ako mrhanie peniazmi na drahé medzinárodné konferencie v Bratislavských hoteloch a mrhanie času a energie na spisovanie nekonečných programových dokumentov, ako tomu bolo v minulosti.

Z konkrétnych výsledkov našej ročnej práce v teréne a v projektoch vyzdvihnem to najpodstatnejšie vo svojom nadchádzajúcom príspevku. 


Poďakovanie

Na záver  by som sa chcel poďakovať. V prvom rade hnutiu OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti za príležitosť s témou rómskej reformy kandidovať do NR SR. Považujem to za výrazný prejav zodpovednosti za krajinu. Ďakujem tiež vláde SR, že si osvojila filozofiu reformy, ktorú sme navrhli a dala priestor nám ju realizovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Holého mercedes pre štát podporuje veľmi nebezpečnú skratku

S majetkom firmy nemôže spoločník narábať ako s vlastným.


Už ste čítali?