Americký zápisník 3

Autor: Peter Pollák | 10.2.2013 o 20:30 | Karma článku: 4,01 | Prečítané:  981x

Zmysel mojej americkej cesty bol, ako ako som už napísal v prvomdruhom americkom zápisníku, inšpirovať sa tam, kde to funguje. Zdieľaním mojich postrehov chcem nadchnúť aj ostatných, ktorí chcú Slovensko posunúť ďalej v riešení rómskej otázky.

Vždy existuje riešenie problému a myslíme spoločne na to, ako sa to dá vyriešiť."

Rozumiem slovenským občanom, že sú už z politikárčenia a vytĺkania politického kapitálu (zvlášť pri rómskej téme) už oprávnene unavení a podliehajú skepse, že sa mnoho vecí skrátka nedá, že nám to slovenská realita a limity nedovolia. Sila vôle, optimizmus, nádej a viera, sú hodnoty tak typické pre americkú spoločnosť a zároveň to, čo nám (často) na Slovensku chýba. Súbor technických opatrení môže veciam pomôcť, ale vo finále pôjde i o zmenenú mentalitu, o pocit nádeje, ktorý porazí prevládajúcu skepsu a frustráciu vo väčšinovom obyvateľstve! Toto je to, čo sa nám musí podariť - to je základný predpoklad, aby sme boli úspešní.

Bez peňazí sa nepohneme. Ale mám dobré správy!

Uvedomujem si i praktický rozmer našej reformnej cesty a prípadné kamene úrazu, ktoré nás čakajú. Jedným z takých sú peniaze.

Finančné zdroje sú pre úspešnosť reformy veľmi dôležité. Aj preto som vyvinul úsilie získať pre jej realizáciu konkrétne finančné stimuly. Na stretnutiach na Ministerstve zahraničných vecí USA a vo Svetovej banke som ich predstaviteľov informoval o reformných zámeroch a postupných krokoch, ktoré chceme realizovať. Na Ministerstve zahraničných vecí USA  som ich požiadal o využitie ich grantovej schémy na budovanie ľudských zdrojov (posilnenie kapacít) v rómskych komunitách na Slovensku. Predstavitelia Ministerstva zahraničných vecí USA môj návrh privítali a organizácie zo Slovenska môžu byť žiadateľmi o dotácie, ktoré budú určené na riešenie rómskej problematiky.

Inicioval som tiež stretnutie so Svetovou bankou. Rozprávali sme sa o možnostiach spolupráce medzi vládou SR a Svetovou bankou. Informoval som o potrebe budovania ľudských kapacít v rómskych komunitách. Svetová banka má na také účely skvelý grantový program „Komunitou poháňané projekty", do ktorého sa môžeme zapojiť.

Neobišiel som ani známu nadáciu Georga Sorosa - Open Society Institute v New Yorku. Dobrá správa je, že mi prisľúbili pomoc a už v najbližších dňoch sa stretnem so zástupcami OSI, ktorí ktorí riadia celý rómsky program v Budapešti. Verím, že nájdeme vhodnú formu spolupráce.

Teším sa, že záujem o našu reformu, zámery a jednotlivé kroky, ktoré v súvislosti s rómskou reformou realizujeme je naozaj veľký. Pevne verím a urobím pre to všetko, aby sa nám ho podarilo zhmotniť aj vo finančnej podobe a už čoskoro bude mať z neho úžitok Slovensko i jeho občania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Holého mercedes pre štát podporuje veľmi nebezpečnú skratku

S majetkom firmy nemôže spoločník narábať ako s vlastným.


Už ste čítali?