Americký zápisník 2

Autor: Peter Pollák | 6.2.2013 o 11:00 | (upravené 6.2.2013 o 19:36) Karma článku: 5,06 | Prečítané:  1029x

Svoje poznámky som členil do niekoľkých oblastí. Začnem jednou z najdôležitejších a tou je školstvo a vzdelanie. Absolvovali sme stretnutie so zástupcami Ministerstva školstva USA. Spoločne sme navštívili verejnú strednú školu v Atlante.

Desegregácia v školstve

Zaujímalo nás ako sa v zmysle rozsudku v prípade Brown vs. školská rada postupovalo v USA, čo je (takmer) identické s rozsudkom nášho okresného súdu v Prešove, týkajúceho sa základnej školy v Šarišských Michaľanoch. V USA s tým mali rovnaký problém ako máme i my dnes. O 14 rokov musel prísť vysvetľovací rozsudok súdu, ktorý určil i komplexné opatrenia a presne postupy, ako má škola pri desegregácií postupovať. Vytvorili sa školské obvody, v rámci ktorých už nemohli svojvoľne rodičia presúvať deti z jednej školy do druhej. Krásnym príkladom nám bola práve verejná stredná škola v Atlante, ktorej sa podarilo integrovať študentov rôznych rás a náboženstiev. Je to škola, ktorú navštevujú i zdravotne handicapovaní žiaci s rôznym typom postihnutia.

Fascinujúce je, že štúdium prebieha pre všetkých spoločne a nie v oddelených skupinkách. Pre žiakov so špeciálnymi potrebami je k dispozícií špeciálny pedagóg. A výsledky sú vynikajúce! Nielen, že ide o prostredie priateľské a vhodné pre štúdium doslova pre každého, škola dosahuje 70% úspešnosť absolventov, ktorí sa dostanú na vysokú školu!

Bývanie

Druhou oblasťou, ktorá priamo súvisí i s našou reformou a spolužitím s rómskou menšinou na Slovensku je bývanie. Stretli sme sa počas cesty s tzv. „jednotkou pre bývanie" a tiež s Ministerstvom pre bývanie USA. Dozvedeli sme sa o zaužívanom systéme kupónu pre sociálne odkázaných. Tento môžu odkázaní občania voľne využiť na účely bývania - 70 % nájomného hradí štát a 30 % sa platí z vlastných prostriedkov. Jedným z predpokladom na vznik nároku na túto pomoc však je nemať žiadny trestný záznam.

Zákon o nenávisti voči menšinám

Treťou oblasťou je prevencia a represia voči násiliu a zločinu. V USA ma nadchol zákon o nenávisti, ktorý prakticky pojednáva o tom, že ak niekto spácha zločin voči ktorejkoľvek menšine, je mu okrem trestu za konkrétny zločin, ktorého sa dopustil vymeraný trest i za pohnútku či motiváciu, ktorá ho k činu doviedla.

Práca v teréne

Navštívili sme kanceláriu starostu mesta Washington, kde fungujú policajné oddelenia, ktoré sa špecializujú na prácu s menšinami. Každá menšina má svojich pridelených policajtov. Pôsobia priamo v teréne a majú na starosti kontakt s komunitou. Existujú okrem nich i ľudia, ktorí majú na starosti kontakt medzi komunitou a políciou. Ľudia z komunity majú na svojich policajtov mobilné číslo a tí sú im k dispozícií 24 hodín denne. Pri návšteve policajnej stanice alebo i oddelenia verejnej bezpečnosti v meste Kalamazoo v štáte Michigan sme sa oboznámili s prácou príslušníkov. Veľmi dbajú na osobný kontakt s ľuďmi a ľudia majú voči ním vysokú dôveru. Navyše sú veľmi príkladní i v šetrení nákladov daňových poplatníkov. Integrujú jednotlivé zložky zabezpečujúce verejný poriadok a bezpečnosť (hasiči, policajti, záchranári a pod.) do jedného celku (i osoby). Predišli tak tomu, že im napríklad 10 hasičov len tak nečinne vysedáva na stanici a čakajú na svoj zásah.

To sú len niektoré z postrehov a skúseností, s ktorými sme sa mali možnosť oboznámiť. V ďalšom blogu vás budem informovať o stretnutiach na Ministerstve zahraničných vecí USA a s predstaviteľmi Svetovej banky, na ktorých som komunikoval zámery našej reformy a tlmočil snahu získať finančné prostriedky a možnosti, ktoré by nám výrazne mohli pomôcť pri dosahovaní našich cieľov. Teda táto cesta nielen že nič nestála slovenských daňových poplatníkov, ale pevne verím prinesie na Slovensko i konkrétne benefity.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko nemieni odstúpiť, chce otestovať dôveru koalície

Bývalý Dankov učiteľ Čečot sa ho zastáva.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Tri slová pre Andreja Danka

Danko stále nechápe, že sa dopustil niečoho zlého.


Už ste čítali?