Americký zápisník 2

Autor: Peter Pollák | 6.2.2013 o 11:00 | (upravené 6.2.2013 o 19:36) Karma článku: 5,06 | Prečítané:  1067x

Svoje poznámky som členil do niekoľkých oblastí. Začnem jednou z najdôležitejších a tou je školstvo a vzdelanie. Absolvovali sme stretnutie so zástupcami Ministerstva školstva USA. Spoločne sme navštívili verejnú strednú školu v Atlante.

Desegregácia v školstve

Zaujímalo nás ako sa v zmysle rozsudku v prípade Brown vs. školská rada postupovalo v USA, čo je (takmer) identické s rozsudkom nášho okresného súdu v Prešove, týkajúceho sa základnej školy v Šarišských Michaľanoch. V USA s tým mali rovnaký problém ako máme i my dnes. O 14 rokov musel prísť vysvetľovací rozsudok súdu, ktorý určil i komplexné opatrenia a presne postupy, ako má škola pri desegregácií postupovať. Vytvorili sa školské obvody, v rámci ktorých už nemohli svojvoľne rodičia presúvať deti z jednej školy do druhej. Krásnym príkladom nám bola práve verejná stredná škola v Atlante, ktorej sa podarilo integrovať študentov rôznych rás a náboženstiev. Je to škola, ktorú navštevujú i zdravotne handicapovaní žiaci s rôznym typom postihnutia.

Fascinujúce je, že štúdium prebieha pre všetkých spoločne a nie v oddelených skupinkách. Pre žiakov so špeciálnymi potrebami je k dispozícií špeciálny pedagóg. A výsledky sú vynikajúce! Nielen, že ide o prostredie priateľské a vhodné pre štúdium doslova pre každého, škola dosahuje 70% úspešnosť absolventov, ktorí sa dostanú na vysokú školu!

Bývanie

Druhou oblasťou, ktorá priamo súvisí i s našou reformou a spolužitím s rómskou menšinou na Slovensku je bývanie. Stretli sme sa počas cesty s tzv. „jednotkou pre bývanie" a tiež s Ministerstvom pre bývanie USA. Dozvedeli sme sa o zaužívanom systéme kupónu pre sociálne odkázaných. Tento môžu odkázaní občania voľne využiť na účely bývania - 70 % nájomného hradí štát a 30 % sa platí z vlastných prostriedkov. Jedným z predpokladom na vznik nároku na túto pomoc však je nemať žiadny trestný záznam.

Zákon o nenávisti voči menšinám

Treťou oblasťou je prevencia a represia voči násiliu a zločinu. V USA ma nadchol zákon o nenávisti, ktorý prakticky pojednáva o tom, že ak niekto spácha zločin voči ktorejkoľvek menšine, je mu okrem trestu za konkrétny zločin, ktorého sa dopustil vymeraný trest i za pohnútku či motiváciu, ktorá ho k činu doviedla.

Práca v teréne

Navštívili sme kanceláriu starostu mesta Washington, kde fungujú policajné oddelenia, ktoré sa špecializujú na prácu s menšinami. Každá menšina má svojich pridelených policajtov. Pôsobia priamo v teréne a majú na starosti kontakt s komunitou. Existujú okrem nich i ľudia, ktorí majú na starosti kontakt medzi komunitou a políciou. Ľudia z komunity majú na svojich policajtov mobilné číslo a tí sú im k dispozícií 24 hodín denne. Pri návšteve policajnej stanice alebo i oddelenia verejnej bezpečnosti v meste Kalamazoo v štáte Michigan sme sa oboznámili s prácou príslušníkov. Veľmi dbajú na osobný kontakt s ľuďmi a ľudia majú voči ním vysokú dôveru. Navyše sú veľmi príkladní i v šetrení nákladov daňových poplatníkov. Integrujú jednotlivé zložky zabezpečujúce verejný poriadok a bezpečnosť (hasiči, policajti, záchranári a pod.) do jedného celku (i osoby). Predišli tak tomu, že im napríklad 10 hasičov len tak nečinne vysedáva na stanici a čakajú na svoj zásah.

To sú len niektoré z postrehov a skúseností, s ktorými sme sa mali možnosť oboznámiť. V ďalšom blogu vás budem informovať o stretnutiach na Ministerstve zahraničných vecí USA a s predstaviteľmi Svetovej banky, na ktorých som komunikoval zámery našej reformy a tlmočil snahu získať finančné prostriedky a možnosti, ktoré by nám výrazne mohli pomôcť pri dosahovaní našich cieľov. Teda táto cesta nielen že nič nestála slovenských daňových poplatníkov, ale pevne verím prinesie na Slovensko i konkrétne benefity.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Holého mercedes pre štát podporuje veľmi nebezpečnú skratku

S majetkom firmy nemôže spoločník narábať ako s vlastným.


Už ste čítali?