Mať práva ale aj povinnosti zákony dodržiavať

Autor: Peter Pollák | 18.12.2012 o 8:00 | Karma článku: 9,61 | Prečítané:  1164x

Dnes môže sociálne odkázaný človek takpovediac beztrestne páchať ľubovoľný počet priestupkov. Prečo? Pretože nemá na zaplatenie pokút za priestupky. A na dávky v hmotnej núdzi sa exekučne siahnuť nemôže. Má faktickú priestupkovú imunitu. Presnejšie tu. Beztrestnosť takýchto ľudí, spôsobuje zvýšenie kriminality na jednej strane a pocit nespravodlivosti a nedostatočnej ochrany pred kriminalitou v spoločnosti na druhej strane.

Uvedomujem si, že zásady, o ktorých chcem písať sa nemusia u viacerých stretnúť s porozumením. Samozrejme, že len represívny prístup k sociálne odkázaným nič nerieši. Chcem však zdôrazniť, že návrhy o ktorých je tento blog sú len (malou!) časťou komplexnejšej reformy, ktorú usilovne pripravujeme a rozmieňame na drobné cez legislatívu. Druhá moja osobná poznámka je nasledovná. Tieto opatrenia sa netýkajú len Rómov. Ale sú navrhované vo všeobecnosti - pre Rómov i nerómov! Na to, aby príslušníci menšín boli rovnakými občanmi ako ostatní ľudia žijúci v tejto krajine, musia dodržiavať rovnako i povinnosti a potom im nik nesmie z druhej strany zase upierať práva. Dovolím si pár slov k vymožiteľnosti práva ...

Koniec priestupkovej imunite

Oblasť „vymožiteľnosť práva" patrí medzi dôležité piliere efektivity fungovania občianskej spoločnosti, dodržiavania pravidiel občianskeho spolunažívania. Som presvedčený, že každý človek (aj chudobný) musí byť plne zodpovedný za svoje správanie v spoločnosti. Tým viac, ak zasahuje do práv iných, ako sa to často napríklad pri drobných krádežiach stáva. V prípade, že niekto nevie za svoje skutky platiť finančnú sankciu, pretože si to nemôže dovoliť, navrhujeme zaviesť alternatívny prístup vo forme trestu. Napríklad povinnosť vykonávať menšie obecné služby. Ak sa takéto drobné priestupky dokonca opakujú, mali by sme klasifikovať opakované drobné delikty aj v trestnoprávnej rovine. Základnou povinnosťou každého občana (na tomto sa iste zhodneme) je dodržiavať zákony tejto krajiny.

Deti ako alibi

Hmotná núdza nie je jediné alibi pri páchaní drobných deliktov. Za ešte horšiu, (žiaľ) realitu považujem, keď na takéto účely používajú (ľudia v hmotnej núdzi) svoje vlastné deti. Opätovne pragmaticky (s jasnou stratégiou), pretože ich činnosť je do určitého veku nepostihnuteľná. Po novom za priestupkovú a trestnoprávnu činnosť bude niesť zodpovednosť rodič dieťaťa. Čo takýto príkry alibizmus značne eliminuje.

Chronické protiprávne konania nesmú zostať bez primeranej reakcie štátu

Každý má na výber. Ako občan, tak i štát.  To, či občan bude mať nárok na pomoc štátu, musí zohľadňovať prístup občanov k spoločnosti a štátu. To isté platí aj o výške tejto pomoci. Takto je to spravodlivé a pre dobro nás všetkých.

Podrobnejšie rozpracované návrhy v oblasti vymožiteľnosti práva nájdete tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Holého mercedes pre štát podporuje veľmi nebezpečnú skratku

S majetkom firmy nemôže spoločník narábať ako s vlastným.

Zurian končí ako šéf NAKA, odchádza do civilu

Svoje rozhodnutie nechcel bližšie komentovať.


Už ste čítali?