Prieskum, ktorý ma (ne)prekvapil

Autor: Peter Pollák | 9.12.2012 o 18:01 | (upravené 9.12.2012 o 18:08) Karma článku: 5,83 | Prečítané:  1080x

Pred pár dňami bol zverejnený sociologický prieskum (projektu Komprax Iuventa) o akceptovateľnosti menšín v okolí a hypotetickom susedstve vybraných Slovákov, respondentov prieskumu. Prieskum (ne)prekvapil radikálnym odmietnutím rómskej minority. Mňa osobne neprekvapil, najmä vzhľadom na mieru politikárčenia, vytĺkania politického kapitálu z rokmi neriešenej problematiky rómskej menšiny a jej života na Slovensku.

Prečo sú výsledky také aké sú

Som presvedčený, že niektorí respondenti odpovedali na základe reálnej skúsenosti. Väčšinou zlej, na základe spolužitia s rómskou minoritou žijúcou v segregovaných osadách napríklad v dôsledku kriminality, ktorá je vo veľkej miere spätá s chudobou. Rozumiem ich postoju, no súčasne tvrdím, že je práve dôsledkom neriešenia rokmi nakopených problémov, ktoré nám dnes prerástli cez hlavu a narástli do obrovských rozmerov. Zlyhali politici, ktorí sa radšej venovali sladkým rečiam, no nikdy tomuto problému nedali takú váhu, akú by si bol zaslúžil.

Druhou skupinou, ktorá sa často objavuje v takýchto prieskumoch sú ľudia bez reálnej a priamej skúsenosti. O to viac sú ovplyvnení verejným diskurzom. Politické strany, ktoré mali mnoho rokov a niekoľko funkčných období vlád, ktorých boli súčasťou na to, aby s tým niečo urobili sa dnes predbiehajú v tom kto ostrejšie pomenuje stav. Pomenovania, ktoré používajú ich „vyviňujú“ tým, že hádžu všetku vinu na „neprispôsobivých“ občanov. Robia z toho fatálny a neriešiteľný problém a šíria ovzdušie negatívnej atmosféry a pocitu frustrácie. Opäť neriešia podstatu a skutočný problém a navyše sú zodpovední za rastúcu mieru hnevu a nenávisti v spoločnosti.

Najvyšší čas konať, inak prídu extrémisti

Myslím, že dnes už nemáme čas otáľať s riešeniami, nemôžeme si dovoliť ani ignorovať tú plazivo šíriacu frustráciu, z ktorej ako vyplýva i zo spomínaného prieskumu začínajú čoraz viac ťažiť extrémistické sily na Slovensku. Je čas konať a nielen rozprávať!

Preto sme sa pustili do reformy a do konkrétnych riešení

Aj preto aby nevyhrala nenávisť a strach na Slovensku. Aj preto, aby sme budovali konečne pozitívny príbeh na Slovensku v prípade rómskej minority a zabezpečili tak všetkým občanom pokojné spolužitie so svojimi susedmi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko nemieni odstúpiť, chce otestovať dôveru koalície

Bývalý Dankov učiteľ Čečot sa ho zastáva.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Tri slová pre Andreja Danka

Danko stále nechápe, že sa dopustil niečoho zlého.


Už ste čítali?