reklama

Rómska reforma a prázdne reči

Keď som pred dvomi rokmi nastúpil do funkcie splnomocnenca, predstavil som 10 pilierov rómskej reformy. Desať merateľných cieľov, v ktorých som chcel počas svojho pôsobenia dosiahnuť posun, ktorý sa nepodarilo docieliť za posledných dvadsať rokov prázdnych rečí a sľubov. Po dvoch rokoch svedomitej práce, celkom nedávno, som si dovolil odvážne tvrdenie. Vyhlásil som, že po 24 mesiacoch sme predstavili riešenia, rozbehli projekty alebo naštartovali zmeny v deviatich z desiatich pilierov reformy. Aby som sám nebol obvinený z vedenia prázdnych rečí, rozhodol som sa tu, prostredníctvom svojho blogu, rozobrať každý pilier na drobné a podporiť svoje tvrdenie dôkazmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

poslednom príspevku som sa venoval prvým trom pilierom – (1) zrušeniu sociálnej priestupkovej imunity, (2) zavedeniu pomocných profesií a (3) podmieneniu výšky dávky prístupom človeka k spoločnosti a rodine. Nakoľko sme boli v týchto oblastiach úspešní sa môžete dočítať tu. Dnes sa chcem venovať zvyšným trom cieľom a nechám na Vás, čitateľoch, aby ste sami zhodnotili či náš čas a energia posledných dvoch rokov priniesli adekvátne výsledky.

Medzi našimi cieľmi bolo niekoľko pilierov, ktoré vyžadovali zmenu sociálneho systému. Chceli sme nastaviť pravidlá tak, (4) aby sa ľudom oplatilo viac pracovať ako poberať dávky(5) aby príspevky neboli vyplácané automaticky, ale vždy až po splnení určitých povinností. Tiež sme si dali za cieľ (6) podmieniť prijímanie dávok v hmotnej núdzi vykonaním malého množstva verejnoprospešných prác. Tieto tri ciele sa nám podarilo naplniť prijatím zákona o hmotnej núdzi, ktorým parlament schválil minulý rok a platí od januára 2014. Týmto zákonom vstúpilo do platnosti, že dávku v hmotnej núdzi získa človek až po odpracovaní 8 hodín týždenne. Od januára 2014 musí každý prispieť aspoň málom, aby mohol požadovať od štátu pomoc. Od januára 2014 sú tiež zvýhodnené tie rodiny, kde aspoň jeden člen pracuje alebo študuje - práca sa oplatí viac ako spoliehanie sa na dávky. A napokon, zákon aj zohľadňuje správanie poberateľa dávky. Od januára človek, ktorý zanedbáva svoje povinnosti voči rodine, spoločnosti alebo zákonu, pocíti dôsledky svojho konania vo forme zníženia dávok. Sociálny systém sa stal spravodlivejším a modernejším. Posledné tri piliere predstavím vo svojom ďalšom blogu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Peter Pollák

Peter Pollák

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Poslanec Európskeho parlamentu (kandidát za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti).Terénny pracovník, občiansky aktivista, vysokoškolský pedagóg, bývalý splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, prvý a až donedávna jediný rómsky poslanec v novodobom parlamente.Po parlamentných voľbách 2016, aj vzhľadom na ich výsledky, som začal ešte aktívnejšie chodiť medzi mladých ľudí, zorganizoval som viac ako 300 diskusií so stredoškolákmi aj vysokoškolákmi, kde otvorene hovoríme o extrémizme a rómskej komunite. Organizujem pravidelné podujatia spojené s darovaním krvi bez rozdielu, či si Róm alebo neróm – Krv máme všetci rovnakú. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu