Po 23 rokoch môžme žiť svoj sen

Autor: Peter Pollák | 17.11.2012 o 17:42 | (upravené 17.11.2012 o 17:51) Karma článku: 5,57 | Prečítané:  778x

Na Slovensku si dnes pripomíname 23 rokov slobodnej cesty. Tú si každý tvorí svojimi slobodnými rozhodnutiami. V mnohom sme sa chceli vtedy i dnes podobať vyspelému a slobodnému Západu. Po rokoch môžeme konštatovať, že nám niečo vyšlo viac, niečo sa zase podarilo menej.

Trápi ma keď policajné orgány vyzývajú legitimovať sa a automaticky niekoho kontrolujú len z dôvodu príslušnosti k určitej menšine a z dôvodu farby pleti. Trápia ma spoločenské predsudky. Nedostatok príležitostí sa napriek veľkej snahe zamestnať. Trápi ma všade prítomná korupcia, keď sa bežný občan nemôže domôcť spravodlivosti a konania justičných orgánov a pritom je zjavne terorizovaný neprispôsobivými občanmi. Trápi ma, keď sa otázky spolužitia stávajú politickými hrami bez reálnych riešení. Trápi ma keď odbornosť a vecné riešenia pre ľudí ustupujú politikárčeniu.

Je oveľa viacej vecí, ktoré ma tešia. Máme slobodu!

Teší ma, že práca na sebe samom, usilovná snaha a hra podľa pravidiel má zmysel. Tá mi dala do vienka úžasnú možnosť a stal som sa po 23 rokoch slobody prvým Rómom zastupujúcim občanov v najvyššom zákonodárnom zbore tejto krajiny. Som za ňu vďačný a cítim to ako veľký záväzok. Mám svoj sen, ktorý žijem a želám si aby ho mohli žiť ďalší a ďalší príslušníci rómskej minority a dennodenne tak presviedčať svojich spoluobčanov o tom, že ich život má zmysel a zaslúžia si od spoločnosti šancu.

Pred pár dňami obhájil svoju pozíciu na poste prezidenta USA Barack Obama. Afroameričan, ktorý by ešte pre 60 rokmi nemohol sedieť v jednom autobuse s „bielymi“ spoluobčanmi. USA boli vtedy i dnes slobodnejšou krajinou, pretože my sme vtedy boli v časoch hlbokého socializmu a neslobody. Po 40 rokoch neslobody sme si v novembrové dni v roku 1989 vybojovali slobodu a vlastnú cestu dejinami. To dedičstvo prekonávame dodnes a sme kdesi na polceste.

Myslím na slová nebohého prezidenta Havla

Cítim svetlo z porážky lží a cítim lásku mnohých, ktorí nepotrebujú symboly ani prezidenta, zato vedia cestovať s Rómom v jednom autobuse bez predsudkov a nenávistných pohľadov. Veria v silu pravdy a lásky a dúfajú v deň keď „slovenský sen“ bude môcť žiť každý jeden Slovák bez ohľadu na svoju národnosť, príslušnosť k akejkoľvek menšine alebo farbu pleti.

Sme na dobrej ceste, vytrvajme!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Väčšiu lož a nepravdu o Paškovi ešte nikto nevyriekol (Schutzov týždeň)

Komunikačná bunka na Úrade vlády nesmie byť odmeňovaná z peňazí poplatníkov, ale jedine z kasy strany.

ŠPORT

Sagan bol v Japonsku za hviezdu, obliekli ho do kimona

Vlani Sagan na exhibičnom podujatí v Japonsku chýbal.

KOMENTÁRE

Do koľkých demisií sa musí napočítať, kým Kaliňák odstúpi?

S takými podozreniami sa nedá v normálnej demokracii žiť.


Už ste čítali?