Všetky deti patria do školy

Autor: Peter Pollák | 2.11.2012 o 20:38 | (upravené 2.11.2012 o 20:56) Karma článku: 7,76 | Prečítané:  1993x

Vyrastajú na ulici, doslova v blate. Už v mladom veku prehrávajú šancu na lepšiu budúcnosť. Žijú zo dňa na deň, chýbajú im pozitívne vzory, ktoré by mohli nasledovať. Do škôl prichádzajú nepripravení a často iba z povinnosti. Veľmi často sú preradené do špeciálnych škôl. Väčšinou odchádzajú (ihneď) po absolvovaní povinnej školskej dochádzky. Nevzdelaní a bez praxe. Stávajú sa profesionálnymi poberateľmi sociálnych dávok. Aj taká je realita detí z rizikových rodín.

Deti si rodičov nevyberajú

Rodina je základná bunka spoločnosti a do značnej miery formuje osobnosť a perspektívu mladého človeka. Preto by sme mali pomôcť deťom z rizikových rodín. Problematická rodina sa musí jasne zadefinovať. Podľa kombinácie kritérií ako vzdelanie rodičov, výška príjmu alebo zadĺženosti domácnosti, miera kriminality a nezamestnanosť rodičov, alebo aj záškoláctvo v rodine sa dá jasne vyselektovať rodina, o ktorú by sme sa mali (aj prostredníctvom štátu) aktívnejšie zaujímať. Deti, ktoré pochádzajú z takýchto rodín, majú tendenciu padnúť do začarovaného kruhu a s veľkou pravdepodobnosťou sa môžu stať profesionálnymi poberateľmi sociálnych dávok.

Škola ako príležitosť na lepší život

Pre takéto deti je lepšie, ak im otvoríme dvere škôl. Čím skôr, tým lepšie. Zavedieme pre nich celodenný výchovno-vzdelávací program. A to aj cez prázdniny! Rodičia takýchto detí budú musieť deti do takéhoto programu zaradiť. A nemá to byť iba o dochádzke ako doposiaľ. Okrem dochádzky bude mať na sociálne dávky pre rizikové rodiny vplyv aj správanie a výsledky dieťaťa. Rodinu bude suplovať (minimálne dopĺňať) štát cez školy a vzdelávanie. A v tomto duchu budú prerozdeľované aj financie zo štátneho rozpočtu. Viac školám a menej nezodpovedným rodičom. V duchu hesla : "Štát ti pomôže, až keď urobíš niečo pre spoločnosť (v tomto prípade pre vlastné deti!)".

Konkrétne opatrenia :

Zavedenie povinnej 3-ročnej predškolskej výchovy pre deti z rizikových rodín,

Zavedenie celodenného výchono-vzdelávacieho systému pre deti z rizikových rodín,

Povinnosť navštevovať materské a základné školy pre deti z rizikových rodín aj v období prázdnin,

Priamy vplyv dochádzky, správania a výsledkov dieťaťa na výšku pomoci štátu rodine, z ktorej pochádza.

Podrobnejšie rozpracované ich nájdete tu. Najbližšie budem písať o návrhu predĺžiť povinnú školskú dochádzku a špeciálnych školách. Napíšte mi, teším sa na spätnú väzbu!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stredoslováci vo zvýšenej miere zomierajú na pády. Nikto nevie prečo

Rakovina hrubého čreva u mužov a prsníka u žien patria podľa údajov Eurostatu na európske pomery k najvypuklejším príčinám úmrtí u nás.

EKONOMIKA

Poľské vajcia so salmonelou na Slovensko neprišli, tvrdia veterinári

V Česku zakázali predaj miliónov vajec.

TECH

Vyriešili záhadu Bermudského trojuholníka? Žiadna nie je

Vinu hádžu na netradičné oblaky, ktoré majú fungovať ako vzdušné bomby.


Už ste čítali?